Alphen vanuit de lucht: de Molukse wijk bestaat al bijna zestig jaar

Josh Walet

Vanuit de lucht ziet alles er net even anders uit. Daarom neemt de Alphense fotograaf Josh Walet ons elke zaterdag mee op reis door Alphen met zijn drone. Zo beleef je Alphen in vogelvlucht. Dit keer de Molukse wijk, gelegen in de Alphense bomenbuurt.

In de periode rond de Tweede Wereldoorlog gaven vele Molukkers zich op als militair in het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL). Toen de onafhankelijkheidsstrijd in Indonesië voorbij was en de KNIL werd opgeheven, bleek er geen ruimte te zijn voor de Molukse militairen. Desondanks bleven zij Nederland trouw. De Molukse militairen konden kiezen tussen zich aansluiten bij Indonesië, of als militair op dienstbevel tijdelijk naar Nederland af te reizen. Daarna zouden zij terugkeren naar een onafhankelijke Molukken.

De KNIL-militairen reisden af naar Nederland. Op 21 maart 1951 zetten de eerste Molukse KNIL-militairen, samen met hun gezinnen, voet aan wal aan de Lloydkade in Rotterdam. In totaal ging het om 12.500 mensen. Zij zouden zes maanden in Nederland blijven. Maar tijdelijk werd definitief. Verspreid over heel Nederland vind je Molukse wijken. In Alphen aan den Rijn vind je de Molukse wijk in de bomenbuurt, nabij winkelcentrum De Baronie. De wijk ontstond toen tachtig Molukse gezinnen, afkomstig uit diverse woonplaatsen in Nederland, zich vestigden in de bomenbuurt.

In 2015 bestond de Molukse wijk vijftig jaar. Om dit jubileum te vieren werden er toen een maand lang evenementen georganiseerd. Stichting Sama Sama organiseerde toen een meerdaags festival, waar Molukkers en andere inwoners uit Alphen aan den Rijn op af kwamen. Koning Máxima bracht vanwege het 50-jarig jubileum ook een bezoek aan de Molukse wijk. Zij nam toen het eerste exemplaar van het herdenkingsboek dat ter gelegenheid van het jubileum was gemaakt, in ontvangst.

Bekijk hier alle delen van de serie ‘Alphen vanuit de lucht’.

Meer nieuws

Advertorial Theater gisteren 16:52

Theaterstudenten op zoek naar verhalen over het levenslied

In een kleine week een succesvolle theatervoorstelling maken. Dat is talentvolle muziektheaterstudenten van ArtEZ vorige jaren gelukt met een voorstelling rond de Martha-stichting en de chocoladefabriek de Baronie. Op 13 en 15 februari 2026 is er bij Parkvilla een nieuwe voorstelling waarbij Het Levenslied centraal staat, zowel als thema als inspiratiebron. Het project wil een brug slaan tussen verleden en heden, tussen populaire cultuur en muziek, tussen individuele herinnering en collectieve identiteit. De voorstelling nodigt het publiek uit om het levenslied niet slechts te horen, maar te ervaren als intiem, rauw, ontregelend en troostend tegelijk.

Weekoverzicht gisteren 13:46

Het belangrijkste nieuws van week 50 in één overzicht

Wat speelde er afgelopen week in Alphen aan den Rijn? Van een brand aan de Westgouweweg tot de schenking van € 20.000 aan het Ronald McDonald Huis Leiden: je leest het in ons wekelijkse nieuwsoverzicht.

Maatschappelijk gisteren 10:22

Harmonie Arti speelt voor spieren

Elk jaar organiseert radiozender 3FM de actie Serious Request voor steeds een ander goed doel. Tussen 18 en 24 december 2025 wordt zo veel mogelijk geld opgehaald voor Spieren voor Spieren. De opbrengst gaat naar onderzoek, nieuwe behandelingen en medicijnen, én om kinderen met een spierziekte te laten bewegen. Harmonie Arti vindt dit een prachtig doel en draagt haar steentje bij met een benefietconcert op 20 december: Spelen voor Spieren!

Advertorial Wonen en bouwen gisteren 09:25

Waarom een energielabel je meer oplevert dan je denkt

“Het energielabel van je huis lijkt misschien een klein detail, maar het kan echt een groot verschil maken voor je hypotheek én de waarde van je woning”, zegt Gaby Paans.