Grote projecten bouw en wegen onder druk door geldgebrek

Josh Walet

De prioriteitenlijst voor grote projecten infrastructuur en woningbouw (MIPWI) wordt door de Alphense politieke fracties gesteund. De pijn zit in de trage voortgang van knelpunten bij Benthuizen, Hazerswoude-Dorp en Boskoop, en in de grote overschrijding van de kosten voor de fietsbrug over het Aarkanaal.

De Alphense politieke fracties bespraken donderdag 11 januari de prioriteitenlijst van grote projecten op het gebied van infrastructuur en woningbouw. In dit MIPWI staan projecten als de fietsbrug over het Aarkanaal, de woningbouw in de Gnephoek en grote verbeteringen van de bereikbaarheid in het zuiden van de gemeente. Zowel de MIPWI als het Uitvoeringsplan voor 2023-2027 zijn besproken.

Fietsbrug Aarkanaal

Ondanks een overschrijding van 2,5 miljoen euro wordt de fietsbrug over het Aarkanaal gewoon aangelegd. "We kunnen niet meer terug." Dat is de boodschap van wethouder Relus Breeuwsma over dit buikpijndossier. "Het brugdek is klaar en ligt in opslag te wachten op plaatsing. De palen zijn allemaal geheid. De bouw is nu zover dat we de brug niet kunnen afblazen."

De overschrijding zit in extra kosten voor asbest sanering, voor bescherming van de oever van het kanaal en voor een grote aanpassing in het ontwerp. “En we hebben het niet getroffen met de aannemer”, meldt de wethouder. "Er is veel ambtelijke ondersteuning nodig. We bekijken welke kosten op de aannemer kunnen worden verhaald."

De andere grote overschrijding zit in een andere brugleuning. De provincie heeft onlangs de regels hiervoor aangepast en dit kost nu 6 ton meer dan begroot. "We zijn in gesprek met de provincie of dit wel zo moet."

Gnephoek

Wethouder Gerard van As meldt dat er gewerkt wordt aan het Masterplan voor de nieuwe woonwijk in de Gnephoekpolder. De woningbouwplannen worden deels gefinancierd door de gemeente en deels door de GREX. In een GREX worden de opbrengsten van verkoop en de kosten van onder meer infrastructuur op een rij gezet. "We proberen in het Masterplan slim te plannen. Als er bijvoorbeeld minder dan duizend woningen zijn in een eerste fase hoeven de grote infrastructuren, zoals een tunnel onder de Heimanswetering, nog niet klaar te zijn. Ook is het een goed idee om nadien de 's Molenaarsbrug in te blijven zetten voor fietsers."

Ontsluitingen naar N207 en N11

De nieuwe wijk moet worden ontsloten op de N11 en op de N207. Voor beide wordt een plan gemaakt. De aansluiting op de N207 gaat via de 'kleine bypass' met een tunnel onder de Heimanswetering naar de Burgemeester Bruins Slotsingel. "Een brug is hier niet mogelijk. Het talud wordt dan veel te lang en te hoog door de hoogteverschillen tussen de polders en er is dan veel grond onbruikbaar", zegt Van As. De aansluiting op de N11 loopt via de Maximabrug en de Leidse Schouw. "De Leidse Schouw kan dit met geringe aanpassingen op de kruisingen gewoon aan. De uitdaging zit in de aansluiting op de N11."

Bodegravenboog N11

Het project Beter Bereikbaar Gouwe, dit is het gebied rond de N207-zuid, kent een aantal grote knelpunten. Hierover is het positieve nieuws dat de Bodegravenboog, waardoor vooral de N11 bij Alphen-Stad wordt ontlast, hoger op de agenda van de Rijksoverheid is gekomen. Het slechte nieuws gaat over de Zijde in Boskoop. "De Zijde wordt als provinciale weg gebruikt, de druk wordt steeds hoger", meldt wethouder Relus Breeuwsma. "Als gemeente kunnen we niets doen. Er is geen concreet plan om de situatie te verbeteren. Wel wil de provincie Zuid-Holland nog een keer om de tafel met gemeenten Alphen aan den Rijn en Waddinxveen."

Geld is op

Bij de provincie is het geld op. Dit betekent dat knelpunten op de provinciale wegen in het zuiden van de gemeente pas heel laat op de agenda staan om te worden verbeterd. Vooral het oplossen van de kruising bij Benthuizen valt bij onder meer SGP en SP verkeerd. "Dit is pijnlijk", zegt John van de Kolk (SP). "Dat bruggetje in het fietspad bij de jachthaven in de Heimanswetering kost 3,5 miljoen euro. Als dat geld naar Benthuizen gaat, is het probleem meteen opgelost." Wethouder Breeuwsma legt uit dat dit niet zo werkt. Het ene project is van de gemeente en het andere van de provincie en dat kan niet worden uitgeruild.

Gemeenteraad

De Alphense gemeenteraad zet het MIPWI en het Uitvoeringsplan 2023-2027 als hamerstuk op de agenda van de raadsvergadering van 25 januari. Dit betekent dat de raad akkoord is en dat er niet meer over gesproken wordt.

Meer nieuws

Wonen en bouwen gisteren 15:34

Steekterbrug krijgt steeds meer vorm: contouren nieuwe rijbaan zichtbaar

De werkzaamheden aan de nieuwe Steekterbrug maken zichtbaar vooruitgang. Op zowel het noordelijke als het zuidelijke deel van het project is de afgelopen periode hard gewerkt aan de fundering van de nieuwe rijbaan. Daardoor zijn de eerste contouren van de toekomstige weg inmiddels goed te zien.

Politie en handhaving gisteren 14:01

Snelheidscontrole van politie op Burgemeester Bruins Slotsingel levert zeven boetes op

De politie heeft vanochtend een snelheidscontrole gehouden op de Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen aan den Rijn. Daarbij werden meerdere forse snelheidsovertredingen geconstateerd. Van één bestuurder werd het rijbewijs ingevorderd nadat hij met 107 km/u over de weg reed waar maximaal 50 km/u is toegestaan.

Maatschappelijk gisteren 13:39

Gemeente zet USAR-collega's in het zonnetje

Tijdens de vergadering van het Algemeen Bestuur zijn collega's van Veiligheidsregio Hollands-Midden die onlangs met USAR.NL in Venezuela zijn ingezet, in het zonnetje gezet. Als blijk van waardering ontvingen zij een bos bloemen van de burgemeesters.