Wie langs de N11 rijdt, zal het misschien zijn opgevallen: er is een groot gat zichtbaar in de geluidswal bij Alphen aan den Rijn. De bomen zijn gekapt en de grond is afgedekt. Dit alles wordt gedaan om een hardnekkige plant, de Japanse duizendknoop, tegen te houden. Deze plant, die bekend staat als een invasieve exoot, heeft de neiging om snel en agressief te groeien en vormt daarmee een bedreiging voor andere planten en infrastructuur.
De Japanse duizendknoop kan schade veroorzaken aan onder andere funderingen en rioleringen. Daarom is de Gemeente Alphen aan den Rijn al een tijd bezig om een effectieve manier te vinden om de plant te bestrijden. Nu is besloten om daadwerkelijk actie te ondernemen, omdat de kans op verdere verspreiding en schade steeds groter wordt.
Biologische bestrijding
De gemeente heeft een gespecialiseerd bedrijf ingeschakeld om de plant biologisch te bestrijden. Door de grond af te dekken en de bacteriën in de grond hun werk te laten doen, wordt de plant zonder zuurstof gezet en kunnen de wortels afsterven.
De tekst loopt door onder de afbeelding.
.jpeg)
Bomen gekapt en recreatiegebied afgesloten
In het gebied zijn enkele bomen verwijderd om de aanpak mogelijk te maken. De plant ligt nu afgedekt onder een groot zwart zeil en naar verwachting kan deze afdekking over een jaar worden verwijderd. Op dat moment zou de Japanse duizendknoop dood moeten zijn.
Het bestrijden van de plant is een grote operatie, niet alleen vanwege de locatie langs de weg, maar ook omdat het zich in een recreatiegebied bevindt. Hierdoor is een deel van het klimaatbos tijdelijk afgesloten voor fietsers en wandelaars. Dit kan overlast veroorzaken, maar op lange termijn zal dit zorgen voor een betere en veiligere omgeving.
Hoge kosten voor de gemeente
De bestrijding van de Japanse duizendknoop brengt hoge kosten met zich mee. Het project kost de gemeente Alphen aan den Rijn enkele tonnen, wat een flinke aanslag is op het beschikbare budget voor de bestrijding van invasieve soorten. De gemeente verwacht het voorbereidende werk binnenkort af te ronden. Daarna is het wachten op het effect van de afdekking, die eind volgend jaar weer verwijderd kan worden.

