Na jaren van plannen, bouwen en samenwerken is het einde van de vernieuwing van Het Rode Dorp (of zoals veel Alphenaren zeggen: het ‘Rooie Dorp’) in zicht. In fase 3 zijn inmiddels 38 van de 58 woningen opgeleverd. De laatste sleuteloverdracht staat gepland voor vrijdag 21 november.
Van sloop naar toekomstbestendige wijk
Het Rode Dorp in Alphen aan den Rijn is in de afgelopen jaren volledig vernieuwd. De oorspronkelijke arbeiderswoningen, met hun kenmerkende rode dakpannen en knusse straatjes, maakten plaats voor moderne, duurzame woningen in dezelfde herkenbare stijl. In totaal zijn er sinds de start van het project in 2017 172 nieuwe woningen gebouwd. Daarvan zijn 78 woningen toegewezen aan terugkerende bewoners.
De huizen zijn nu ruim, goed geïsoleerd en voorzien van moderne voorzieningen als vloerverwarming, warmtepompen en zonnepanelen. “Ik woonde al meer dan 20 jaar in het Rode Dorp”, vertelt bewoonster mevrouw Scholten. “Het was altijd koud in huis, maar nu is het heerlijk comfortabel. En het fijnste is dat ik weer tussen bekende gezichten woon. Het voelt als een warm bad.”
Afronding project
Voor woningcorporatie Woonforte was het vernieuwingsproject een primeur. “We hadden nog nooit een sloop- en nieuwbouwproject van deze omvang gedaan”, zegt Erwin van Rijnberk, manager Vastgoed. “De samenwerking met de gemeente zorgde ervoor dat we de wijk tegelijk met de bouw ook opnieuw konden inrichten. Dat beperkte de overlast én leverde een mooier resultaat op.”
Met de oplevering van de laatste woningen is het project van Woonforte afgerond. De openbare ruimte is nog niet helemaal klaar: Heijmans werkt in opdracht van de gemeente tot het voorjaar van 2025 aan onder meer het riool, de bestrating en de verlichting.
Feestelijke afsluiting in het voorjaar
In het voorjaar van 2025 wordt het project feestelijk afgesloten. Samen met de gemeente en Heijmans organiseert Woonforte een buurtfeest om stil te staan bij de afronding. “We willen terugkijken, maar vooral vooruit”, aldus Woonforte. Ook voor de bewoners van fase 3 komt binnenkort een gezellig moment om elkaar te leren kennen, net als eerder gebeurde bij fase 1 en 2.






