Levend erfgoed: Open Monumentendag op 9 september

Josh Walet

Dit jaar is het twintig jaar geleden dat het UNESCO Verdrag voor de Bescherming van het Immaterieel Cultureel Erfgoed is gesloten. Dat wordt gevierd door het thema ‘Levend Erfgoed’ te koppelen aan Open Monumentendag, die plaatsvindt op zaterdag 9 september.

Immaterieel erfgoed, of ‘Levend erfgoed’, staat voor de culturele gebruiken, tradities en ambachtelijke vaardigheden die mensen van huis uit hebben meegekregen en die zij op hun beurt weer doorgeven. Dit erfgoed is voort­durend in beweging en verandert met de tijd mee.

In eerste instantie denk je wellicht hoe dat met de monumenten kan samenhangen, maar die link is snel gelegd: immers alle ambachten, rituelen, feesten e.d. vonden altijd plaats in of bij bebouwing. Veel daarvan is inmiddels een fysiek monument geworden dat we koesteren. Wat te denken van alle molens, kerken, stations of tuinen? Ook Museumpark Archeon doet dit jaar enthousiast mee: met zoveel levend erfgoed op één plek staat zij volop in de schijnwerper!

In de gemeente Alphen aan den Rijn wordt al voor de 37e keer de Open Monumentendag gehouden. Tevens is het voor de 22e keer Nationale Orgeldag, immers op deze dag zijn al veel kerken als monument open dus worden ook de orgels in het zonnetje gezet. Alle kernen van de gemeente doen weer mee. In het kader van de Open Monumenten Klassendag vinden in de Adventskerk specifieke voorstellingen voor de scholen plaats op 7 en 8 september.

Traditiegetrouw vindt als afsluiting van de Open Monumentendag op 9 september het gratis OMD-slotconcert plaats in de Alphense Adventskerk op het Steinmeyer-orgel uit 1922 door stadsorganist Simon Stelling. Dit jaar is dat een familievoorstelling van het Carnaval der dieren, gecomponeerd door Camille Saint Saëns. Medewerkenden zijn ook Aubrey Snell (saxofoon en spel), Theo en Hester de With (spel). Zij brengen de dieren vanaf 16.00 uur tot leven.

Het volledige programmaboekje met alle details en de actuele monumentenlijst ligt klaar op de verspreidings­adressen of kijk op www.openmonumentendagalphenaandenrijn.nl.

Meer nieuws

Advertorial Evenement vandaag 09:18

Massada naar Sama Sama Maluku Festival 2026

Bezoekers van het Sama Sama Maluku Festival kunnen zich op zaterdag 4 juli 2026 verheugen op een bijzonder optreden van de legendarische band Massada. Het festival, dat jaarlijks plaatsvindt aan de Zegerplas, staat bekend om zijn unieke combinatie van muziek, cultuur, culinair genieten en mooie ontmoetingen.

Calamiteiten vandaag 07:40

Wandelaar treft lichaam aan in de Zegerplas

Vanochtend vroeg is in de Zegerplas een lichaam aangetroffen door een wandelaar. De politie is een onderzoek gestart naar de identiteit van de persoon en de omstandigheden van het overlijden.

Weekoverzicht gisteren 15:50

Het nieuws van week 24 in één overzicht

Wat speelde er afgelopen week in Alphen aan den Rijn? Van een heldendaad van de achtjarige Jailey tot de geboorte van een nieuw kalfje: je leest het in ons wekelijkse nieuwsoverzicht.

Openbaar vervoer gisteren 13:44

Werkzaamheden aan spoor tussen Alphen aan den Rijn en Gouda

Tussen Alphen aan den Rijn en Gouda rijden van woensdag 17 juni 05:00 uur tot zaterdag 20 juni 02:10 uur geen treinen. ProRail voert werkzaamheden uit aan het spoor. Reizigers moeten rekening houden met een extra reistijd van ongeveer 30 minuten.

Evenement gisteren 11:30

Alphense Bruggenrun keert terug met vernieuwde route door het centrum

Op donderdag 18 juni 2026 vindt de achttiende editie van de Alphense Bruggenrun plaats. De populaire hardloop- en wandeltocht voert deelnemers langs tientallen bruggen en verrassende plekken in het oude centrum van Alphen aan den Rijn. De organisatie heeft de route dit jaar flink vernieuwd.