Blog Opinie

MINERVA Doorgeslagen samenleving

Michou Studio Salt n Pepper

Van de week was er een grote AI-bijeenkomst, want Alphen aan den Rijn moet de eerste AI-gemeente worden van heel Nederland. Het doel is om artificial intelligence (AI) een prominente plek te geven in de gemeente. Op zichzelf is het altijd een loffelijk streven om de eerste te worden, maar of dat met AI moet?

AI maakt het voor technische systemen mogelijk om hun omgeving waar te nemen, om te gaan met deze waarnemingen en problemen op te lossen om een specifiek doel te bereiken. Dat is de definitie via google. AI kan een heleboel dingen sneller en soms ook beter dan dat mensen iets kunnen. Het heeft daarom ongetwijfeld veel voordelen. Maar mijn onderbuik zegt dat het uiteindelijk meer problemen gaat geven dan het op zal lossen.

Er is nu al een grote tweedeling in de samenleving op digitaal gebied, een veel simpeler omgeving dan AI. Er zijn mensen die zweren bij hun technische snufjes en er zijn mensen die al gaan paniekeren als ze op een knop moeten drukken. In de praktijk zijn er ook heel veel mensen, ik denk de altijd zwijgende meerderheid, die zeggen dat ze blij zijn maar die in werkelijkheid geen benul hebben.

Een aardig voorbeeld is het fenomeen dat iedereen een hele goeie smartphone móet hebben die van alles kan. In de praktijk kunnen de meeste mensen bijna niets met die telefoon.
Ik herinner me nog dat er in de Alphense zwembaden een rooster digitaal op zo’n telefoon kon worden bekeken. Maar de zwemmoeders konden het niet helemaal zien en kwamen klagen. En dus moest bij de receptie worden uitgelegd dat je dan over je scherm moet swipen.

Een ander ding is dat veel mensen helemaal niet met de eisen van hun telefoon, en de social media die erop staan, kunnen omgaan. Het is op z’n minst zwaar irritant als je tafelgenoot, zeker in een restaurant, bij elke piep op die telefoon moet kijken. Daar hebben we een goed Nederlands woord voor: verslaafd! Het enge is dat een niet bestaande werkelijkheid voorrang krijgt boven de realiteit.

AI is nog een stap verder weg van onze menselijkheid. Het fenomeen lijkt een snelweg naar de toekomst. Maar ik zie het meer als een voorbeeld van een doorgeslagen samenleving. Een die zoveel mogelijk gebruik maakt van techniek en totaal over het hoofd ziet dat één grote storing aan het elektriciteitsnet meteen onze hele wereld ontwricht. En die aan de andere kant mobieltjes uit scholen weert zodat onze kinderen weer leren lezen en schrijven en die Operatie Steenbreek nodig heeft om een normaal milieu rond woonhuizen te scheppen.

Meer nieuws

Overige gisteren 16:00

Netwerkbijeenkomst ‘Samen op weg naar werk’

Op dinsdag 27 mei organiseert WerkVinden Alphen een netwerkbijeenkomst onder de titel ‘Samen op weg naar werk’. De bijeenkomst is van 10:00 tot 12:00 uur in bibliotheek Rijn en Venen.

Sport gisteren 11:30

Alphense honkballer Finn (12) geselecteerd voor EK onder 12

De 12-jarige Finn uit Alphen aan den Rijn mag deze zomer het shirt van het Nederlands honkbalteam onder 12 aantrekken op het Europees Kampioenschap in Tsjechië. Een droom die uitkomt voor de jonge sporter, die zijn eerste honkbalstappen zette bij de Alphians en inmiddels speelt bij Hoofddorp Pioniers. Maar om daadwerkelijk te kunnen schitteren op het EK, is Finn – net als zijn teamgenoten – hard op zoek naar sponsoren.

Advertorial Horeca gisteren 09:17

Snackbar De Haven zoekt een nieuwe collega: Word jij het nieuwe gezicht van deze gezellige ontmoetingsplek?

In het hart van Alphen aan den Rijn vind je Snackbar De Haven, een plek waar niet alleen de friet en snacks geliefd zijn, maar vooral de warme sfeer en het vertrouwde gevoel. Sinds Sjaak Schijff een jaar geleden het stokje overnam, is de snackbar uitgegroeid tot een echte ontmoetingsplek voor buurtbewoners, medewerkers van nabijgelegen bedrijven en vaste koffiedrinkers.

Overige 17 mei 2025 15:55

Alphen aan den Rijn hijst regenboog- en transgendervlag op IDAHOBIT

Alphen aan den Rijn laat vandaag, op 17 mei, opnieuw zien hoe belangrijk inclusiviteit en acceptatie zijn. Op de Internationale Dag tegen Homo-, Lesbo-, Bi-, Trans- en Interseksefobie (IDAHOBIT) vraagt de gemeente aandacht voor gelijke rechten en zichtbaarheid van de lhbtiqa+-gemeenschap.