Nieuw AZC officieel geopend in Alphen aan den Rijn
Donderdag 20 maart is het nieuwe asielzoekerscentrum (AZC) in Alphen aan den Rijn officieel geopend. Onder de stralende zon kwamen genodigden samen op het terrein, waar burgemeester Peter Rehwinkel, wethouder Gert van den Ham, COA-bestuursvoorzitter Milo Schoenmaker en locatiemanager Rhoda Lantsheer een woordje deden. Met de opening van het AZC krijgen 400 mensen een tijdelijk thuis in Alphen aan den Rijn.
Maandag 24 maart zullen de eerste bewoners hun intrek nemen, naar verwachting zo’n 70 personen. In de dagen daarna zal de groep verder groeien, totdat het AZC eind volgende week grotendeels gevuld is. Op het terrein staan 56 woningen, waarin meerdere mensen per huishouden samenwonen. De gebouwen zijn zo neergezet dat er een centrale binnenplaats is met een speeltuin, een basketbalveld en picknicktafels – een plek waar bewoners elkaar kunnen ontmoeten en ontspannen.
Burgemeester Rehwinkel benadrukte tijdens de opening de verantwoordelijkheid van de gemeente: “De Alphense samenleving draagt vluchtelingen een warm hart toe. Dat hebben we eerder laten zien en dat doen we nu weer met deze opvang.” Ook COA-bestuursvoorzitter Schoenmaker sprak zijn vertrouwen uit in de nieuwe locatie en bedankte iedereen die heeft bijgedragen aan de totstandkoming van het AZC.
De tekst loopt door onder de afbeeldingen.
Ruimte voor opvang en ontwikkeling
Naast woonruimte biedt het AZC diverse faciliteiten. Zo komt er een moestuin en zijn er gemeenschappelijke ruimtes met banken, een tv, een pooltafel en spelletjes. Kinderen kunnen terecht bij een speciale opvanglocatie, en er zijn ruimtes beschikbaar voor koken, vergaderingen en taallessen. Daarnaast is er een computerruimte, een infobalie en een ruimte voor medische zorg.
Bij de plaatsing van bewoners wordt rekening gehouden met wie samen in een huis woont. Dit betekent dat mensen soms met anderen dan hun eigen gezin een woning delen. Per woning slapen bewoners met twee à drie personen op een kamer en delen ze een badkamer, toilet en keuken.
Op het terrein gelden duidelijke veiligheidsmaatregelen: er hangen camera’s en iedereen die het AZC betreedt, moet zich melden bij de beveiliging. Voor bewoners geldt een wekelijkse meldplicht. Het AZC zal voornamelijk gezinnen opvangen, waaronder veel jonge kinderen. Zij slapen met twee à drie personen per kamer en delen per huis een badkamer, toilet en keuken.
De tekst loopt door onder de afbeelding.
Opvang, veiligheid en verbinding staan centraal
Met de opening van het AZC laat Alphen aan den Rijn zien dat het zich actief inzet voor asielopvang, los van de landelijke Spreidingswet. De gemeente en het COA werkten sinds 2023 samen om dit AZC te realiseren, en het resultaat is een plek waar opvang, veiligheid en verbinding centraal staan.
Morgen verschijnt op onze website een uitgebreider artikel over de komst van het AZC en de eerste bewoners.