Op woensdag 2 oktober is de nieuwe regionale taalschool Mundus feestelijk gelanceerd. Deze taalschool is ontstaan door een unieke samenwerking tussen verschillende gemeenten en schoolbesturen, vastgelegd in een officieel convenant. De lancering werd extra feestelijk dankzij een optreden van de kinderen van de taalschool, die een lied in meerdere talen zongen.
De behoefte aan een taalschool zoals Mundus is groot. Steeds meer kinderen worden op basisscholen aangemeld zonder dat zij Nederlands spreken. Dit gaat voornamelijk om kinderen van vluchtelingen, arbeidsmigranten en statushouders die zich in de regio vestigen. Naast de taalbarrière hebben sommige kinderen ook te maken met traumatische ervaringen, wat het leerproces verder bemoeilijkt.
Expertise en veiligheid
Het team van Mundus is goed voorbereid om deze uitdagingen aan te gaan. De docenten hebben niet alleen de benodigde onderwijsbevoegdheden, maar beschikken ook over specifieke expertise op het gebied van taalontwikkeling en traumasensitief onderwijs. Hierdoor kunnen zij de kinderen een veilige omgeving bieden waar zij de Nederlandse taal kunnen leren, nadat ze eerst hebben kunnen wennen aan hun nieuwe situatie.
Drijvende krachten achter Mundus
Margriet van Holstein is een van de sleutelfiguren achter de oprichting van Mundus. Zij is al jarenlang betrokken bij het onderwijs aan anderstalige kinderen. In 2016 speelde ze een belangrijke rol in de oprichting van de speciale taalklas in Alphen aan den Rijn, die werd verzorgd door de SCOPE scholengroep. De oorlog in Oekraïne zorgde voor een plotselinge toename van kinderen, wat leidde tot de oprichting van de Oekraïne School in 2022. Samen met Michelle Aij, teamleider van basisschool Het Baken, zorgde Margriet voor een veilige onderwijsomgeving voor deze kinderen. Toen deze tijdelijke onderwijsvoorziening door nieuwe wetgeving moest stoppen, besloten gemeenten en onderwijsinstellingen samen een permanente oplossing te zoeken, wat resulteerde in de oprichting van Mundus.
Een logische locatie
Mundus is gevestigd in het gebouw van basisschool De Fontein in Alphen aan den Rijn, waar eerder de Oekraïne School was gehuisvest. Dit maakte de keuze voor deze locatie logisch, omdat het team al ervaring had op deze plek en de benodigde faciliteiten aanwezig waren.
Samenwerking
Het convenant dat de oprichting van Mundus bekrachtigt, werd ondertekend door verschillende belangrijke vertegenwoordigers: Tom de Kleer (wethouder Nieuwkoop), Nick van Egmond (wethouder Kaag en Braassem), Gert-Jan Schotanus (wethouder Alphen aan den Rijn), Bert van Leeuwen (bestuurder SCOPE scholengroep), Daniëlla van den Beemt (bestuurder Morgenwijzer), Judith Rook (bestuurder WIJ de Venen) en Michiel van Lee (directeur-bestuurder SWV Rijnstreek).
Met de lancering van Mundus hoopt de regio de druk op het onderwijs te verlichten en anderstalige kinderen een goede start te bieden in Nederland.