Oud Alphen: de legende van het spookverlaat

Alphens EV

Tussen Alphen aan den Rijn en Hazerswoude vind je een plek met een ietwat griezelige geschiedenis: het Spookverlaat. Het gebied dankt de naam aan een legende. Bij de sluis die ooit in het gebied te vinden was, zou het namelijk spoken.

Ooit zorgde de lust van een jongen voor een voor hem noodlottig einde. Beeld je in, een mooie zomerse zaterdagavond. Amalia en Frederik, twee geliefden, maakten van het stille plekje in de Rietveldse polder gebruik om samen tijd door te brengen. Het begon met zoenen, maar Frederik wilde meer. Amalia wilde dat niet.

Toen Frederik zijn zin probeerde door te drijven, gaf Amalia hem een flinke duw, waardoor hij met strohoedje en al het water in kieperde. Frederik had al spartelend nog de tijd om “Amalia, Amalia, bemint gij mij?” te roepen. Frederik werd echter door Amalia aan zijn lot overgelaten en verdronk. Amalia zag alleen zijn strohoedje nog drijven.

Na de dood van Frederik leidde Amalia een melancholisch leven. Ze heeft ontzettend veel spijt van haar daad. Daarom ging zij elke zaterdagavond terug naar het water waar Frederik verdronk om hem te herdenken, en telkens opnieuw hoorde ze hem vragen of zij hem bemint.

En ze is niet de enige die dit hoort. Anderen horen ook wel eens iets wat lijkt op een soort vastlopende langspeelplaat. Ook zien ze verschijningen en mijden ze dit gebied. Sindsdien heet het water, dat ooit het Verlaat heette, het Spookverlaat. Volgens de overlevering kan het er ’s nachts spoken.

Neem zelf eens een kijkje bij het Spookverlaat. Als je durft...

Meer weten over het verleden van Alphen aan den Rijn? Lees alle artikelen van onze rubriek Oud Alphen.

Meer nieuws

Advertorial Feestdagen gisteren 16:50

Dé kersthit van dit jaar: De luxe 5-gangen kerstbox van ‘s Molenaarsbrug!

Wil jij met kerst een indrukwekkend diner serveren zonder stress, zonder boodschappenlijstjes en zonder lange kookuren? Dan zijn de kerstboxen van ‘s Molenaarsbrug precies wat je zoekt. Het team van ’s Molenaarsbrug neemt al het werk uit handen, zodat jij alleen nog hoeft af te maken en te genieten.

Evenement gisteren 15:10

Tweede editie van de Honden Kerstmarkt op 21 december

Op zondag 21 december vindt de tweede Honden Kerstmarkt plaats op het Thorbeckeplein in Alphen aan den Rijn. Tussen 12:00 en 16:00 uur kunnen hondenliefhebbers samen met hun viervoeter genieten van een feestelijke middag vol kraampjes, lekkernijen en verrassingen.

Maatschappelijk gisteren 14:30

Crowdfunding moet operatie mogelijk maken voor zieke Amilia

Ze wil niets liever dan een normaal leven leiden, maar de 26-jarige Amilia is ernstig ziek. De organen en bloedvaten in haar buik worden afgekneld, waardoor ze afhankelijk is van sondevoeding. Een operatie in Spanje biedt haar hoop op herstel. Omdat de zorgverzekering niet meebetaalt, is er een crowdfunding gestart. Inmiddels is al 76 procent van het benodigde bedrag binnen, maar het doel is 100 procent.

Advertorial Sport gisteren 13:20

PHC start in januari opnieuw met gratis 6-weken-programma

Wil je 2026 fit en vol energie beginnen? Potential Health Club (PHC) start in januari opnieuw met het succesvolle 6-weken-programma. En goed nieuws: ook deze ronde kun je het volledige bedrag terugvragen als je je doel behaalt!

Werkzaamheden gisteren 12:59

De Swaenswijkbrug gaat drie dagen dicht voor onderhoud

Het fiets- en voetpad van de Swaenswijkbrug is van maandag 15 december 07:00 uur tot woensdag 17 december 16:00 uur afgesloten. Er worden in deze periode onderhoudswerkzaamheden uitgevoerd.

Gezondheid en welzijn gisteren 12:09

Bewegen tegen dementie

Er zijn spannende en mooie voornemens voor Stichting Help Anders en sportdocente Phemia de Boer in 2026. Dit wordt mogelijk gemaakt mede dankzij de steun van ZonMw.