Spoorbrug Alphen wordt vervangen: negen maanden geen treinverkeer

Josh Walet

De spoorbrug over de Gouwe bij Alphen aan den Rijn wordt vernieuwd. Het beweegbare deel van de brug stamt uit 1982 en is inmiddels einde levensduur. Van oktober 2026 tot juli 2027 voert ProRail groot onderhoud uit. Dat betekent dat er gedurende negen maanden geen treinen rijden tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven. NS zet bussen in om reizigers zoveel mogelijk tegemoet te komen.

Waarom is dit nodig?

De spoorlijn Leiden – Woerden dateert uit 1878 en de brug zelf uit 1982. Inmiddels zakken de landhoofden langzaam naar binnen en is er beweging geconstateerd in de middenpijler, het draaipunt van de brug. De situatie is veilig, maar als er niets gebeurt, kan de brug op termijn klem komen te zitten. Ook andere onderdelen – zoals de remmingswerken, het bewegingsmechanisme en de installaties – zijn versleten en worden vervangen.

Specialistische klus

De oude brug wordt gesloopt en vervangen door een nieuwe. Een deel van de draaiconstructie wordt op een andere locatie gerenoveerd en later hergebruikt. Volgens ProRail is negen maanden de minimale tijdsduur, gezien de specialistische aard van het project. Directeur regio Randstad Zuid, Helga Cuijpers: “We schrokken zelf ook van de duur van de werkzaamheden. Maar alternatieven met kortere bouwtijd bleken veel kostbaarder of niet haalbaar. Uitstellen is geen optie als we het treinverkeer betrouwbaar willen houden.”

De opdracht is gegund aan Anton Rail & Infra. Projectleider Thomas van Regenmortel: “Wij zijn trots dat we dit mooie en uitdagende project mogen realiseren. De complexiteit en het feit dat dit een van de weinige spoordraaibruggen in Nederland is, maakt dit project uniek. Wij bedanken ProRail voor het vertrouwen en kijken uit naar de samenwerking.”

Omreizen en vervangend vervoer

Tijdens de werkzaamheden kunnen reizigers omreizen via Leiden – Schiphol – Utrecht. Dat levert ongeveer tien minuten extra reistijd op. Voor het traject Alphen – Bodegraven zet NS vervangende bussen in. ProRail benadrukt dat er intensief wordt samengewerkt met NS en de gemeentes Alphen aan den Rijn en Bodegraven om de impact zo klein mogelijk te houden.

Op de projectpagina van ProRail lees je meer over de vervanging van de spoorbrug.

Meer nieuws

Winkels vandaag 11:02

Jumbo Ten Brink Food Herenhof voortaan een uur langer open

Goed nieuws voor alle klanten van Jumbo Ten Brink Food Herenhof in Alphen aan den Rijn: vanaf vandaag kun je nóg langer terecht voor je boodschappen. De winkel is vanaf vandaag van maandag tot en met zaterdag geopend tot 21:00 uur, in plaats van 20:00 uur.

Advertorial Sport vandaag 09:24

Nationale Beweegweek voor ouderen: Alphen Vitaal zet beweging en ontmoeting centraal

Van 18 tot en met 22 mei 2026 staat Alphen aan den Rijn volledig in het teken van vitaliteit, ontmoeting en plezier. Tijdens de Nationale Beweegweek voor ouderen, een initiatief van het Nationaal OuderenFonds, wordt iedereen uitgenodigd om in beweging te komen én nieuwe mensen te ontmoeten. Het belooft een week te worden waarin gezondheid en gezelligheid hand in hand gaan, en waarin iedereen op zijn eigen niveau kan meedoen.

Weekoverzicht gisteren 15:54

Het nieuws van week 19 in één overzicht

Wat speelde er afgelopen week in Alphen aan den Rijn? Van sportieve successen tot de start van de eindexamens: je leest het in ons wekelijkse nieuwsoverzicht.