Twee ton voor Alphens tien jaar fusiefeest
De fusie van de voormalige gemeenten Alphen aan den Rijn, Boskoop en Rijnwoude is komend jaar precies tien jaar geleden. In 2014 ontstond de grote gemeente Alphen aan den Rijn met een stad en zeven dorpen. Om de eenwording te vieren, wordt 2024 een feestelijk jaar.
De Alphense gemeenteraad heeft in haar vergadering van 10 november een motie besproken om 2024 tot feestjaar te benoemen met als motto: Tweeduizend jaar geschiedenis, tien jaar eenheid. Het college van burgemeester en wethouders vond het een goed idee en moest aan de bak om nog voor het einde van het jaar een plan te maken in grote lijnen. Tijdens de raadscommissievergadering van 29 november is dit voorstel besproken inclusief hoeveel geld er ter beschikking is.
Het plan is om tweehonderdduizend euro ter beschikking te hebben waarmee vooral kleinere initiatieven gesteund kunnen worden. "We willen zoveel mogelijk vanuit de inwoners zelf laten komen", meldt wethouder evenementen Gerard van As. Waar het geld concreet naar toe zal gaan, wordt pas duidelijk als inwoners en organisaties met initiatieven komen en om subsidie vragen. "Tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst is er een aftrap en daarna gaat alles pas lopen", aldus de wethouder.
Het geld wordt in drie delen beheerd:
- € 100.000 Alphen Marketing en evenementen citymarketing
- € 50.000 Kunst en Cultuur
- € 50.000 kleine initiatieven Wijken en Kernen
Het is niet zo dat deze bedragen 'in beton gegoten' zijn, zegt Van As. "Het zijn communicerende vaten en er kan van het ene budget gemakkelijk een bedrag verschuiven naar een ander budget. Dat weten we pas als er aanvragen binnen gaan komen."
Vooralsnog hebben de bestaande subsidieregels voldoende kaders om mee te beginnen. Voorlopige overkoepelende ideeën zijn een gemeentelijk Midzomerfeest, een jubileumfietstocht, aansluiten op de Cultuur4Daagse, aansluiten op de Maand van de Geschiedenis, aansluiten bij de Canon van gemeente Alphen aan den Rijn en vooral inwonersinitiatieven ondersteunen.
Van As vindt vooral de sociale cohesie belangrijk: "We willen laagdrempelige initiatieven zien waar zoveel mogelijk mensen aan mee kunnen doen. Een feestje hoeft niet duur te zijn. De inwoners van alle dorpen en van de stad moeten zich er in kunnen herkennen."
De gemeenteraad zal het ‘plan in grote lijnen’ als hamerstuk op de agenda van de raad van 14 december plaatsen en instemmen.
Op de foto: de Grote Bonte Fusieshow ter gelegenheid van de fusie in 2014