Column Blog Satire Politiek

Voorbeschouwing verkiezingen: CDA

De gemeenteraadsverkiezingen komen er aan. Allemaal aardige partijprogramma's, die veel beloven en ons een Walhalla in het vooruitzicht stellen. Klopt dat allemaal wel? Steeds een andere partij tegen het licht gehouden uit de gemeente Alphen aan den Rijn.

Het CDA Alphen aan den Rijn heeft voor de verkiezingen van 18 maart een verkiezingsprogramma gepresenteerd.

Alles blijft zoals het was

De titel: "Samen leven is samen doen." Vers van de pers. Of eigenlijk: exact dezelfde als vier jaar geleden. Maar goed, waarom zou je veranderen wat werkt? Dat geldt ook voor dorpshuizen, mantelzorg, en het speerpunt "Ken je straatje", een aanpak tegen eenzaamheid, als een tip van je oma bij verkoudheid.

Het programma zelf bevat alles wat je verwacht: betaalbaar wonen, veiligheid, duurzaamheid, zorg voor ouderen, aandacht voor ondernemers. Geen mens en geen andere partij die er tegen is. Het is als een glas lauw water: neutraal, onschadelijk, en je vergeet het zodra je het hebt gehad.

Van Gool bedankt Trump

Nou ja, op één ding na dan: Lijstrekker Jeroen van Gool, wil Alphen betrekken in de wereldpolitiek. Dankzij Trump zijn de defensiebudgetten gigantisch gegroeid. Dankjewel Donald, dacht Jeroen. “Daar kunnen we wat mee. De Alphense infrastructuur moet benut kunnen worden voor defensiedoeleinden”. Dat is helemaal niet nodig hoor Jeroen. De Russen komen echt niet verder dan de oostkant van onze gemeente. Eén tank op willekeurig welke brug in Alphen of Boskoop en de boel stort direct in. Maar in Moskou hebben ze voor de zekerheid inmiddels een paar extra raketten op onze gemeente gericht. Wij vangen straks de eerste klappen op. Bedankt hoor Jeroen!

De kandidaten

Interessanter is de kandidatenlijst. Het CDA is trots op een "goede vertegenwoordiging uit Aarlanderveen, Alphen aan den Rijn, Benthuizen, Boskoop, Hazerswoude-Dorp, Hazerswoude-Rijndijk, Koudekerk en Zwammerdam." Voor de vorm staan er nog wat mensen uit Alphen zelf op, maar voor de rest lijkt het meer op een groepje klompendansers van het platteland.

Nu kun je je afvragen waarom het CDA zo nadrukkelijk elk uithoekje van de gemeente op de lijst stopt. Is het een diep principieel geloof in dorpse democratie? Een hartenkreet voor vergeten kernen?

Het gaat helemaal niet om de inhoud

Een kandidaat uit Boskoop trekt alle stemmen van iedereen die hem kent, de buurman, de koster en de man van de frietkraam. Doe dat in acht dorpen tegelijk en je hebt geen campagne nodig, alleen maar een adresboek. De jongste kandidaat Joris Droogh. 17 jaar en hij mag niet eens zelf stemmen, zegt het onbedoeld perfect. Hij stelt zich kandidaat omdat Hazerswoude-Rijndijk "beter vertegenwoordigd moet zijn." Niks over het programma of de uitgangspunten, maar gewoon: mijn dorp, mijn lijst, mijn stem.

Het CDA heeft dat systeem tot kunst verheven. Ze noemen het gemeenschapszin. Je mag het ook stemmenoogst noemen. Het verschil is klein.

Overigens weet ik niet of het nu echt zo goed werkt. Als inwoner van de plaats Alphen zelf voel ik me zelfs een beetje buitengesloten door het CDA. Er is meer dan de Greenport, waarom wordt dat altijd zo overschat? En zijn de kiezers uit de dorpen nu echt zo simpel als het CDA denkt? Ik waag het te betwijfelen. Landelijk is het CDA behoorlijk vernieuwd, maar lokaal is het nog hetzelfde als vier jaar geleden. 

Maar vooruit ze hebben met Breeuwsma een goede wethouderskandidaat. Dat maakt wel weer wat goed.

Machiel van der Schoot

 

Eerdere columns:

Voorbeschouwing verkiezingen: VVD

Voorbeschouwing-verkiezingen: GroenLinks-PvdA

Voorbeschouwing-verkiezingen: Nieuw Elan

Voorbeschouwing-verkiezingen: D66

Meer nieuws

Overige vandaag 14:08

Veiling Wijkcentrum Swaenswijk groot succes

Met een volle zaal, een gevarieerd aanbod en enthousiaste bieders is de jubileumveiling van Wijkcentrum Swaenswijk een groot succes geworden. De avond leverde niet alleen een prachtig bedrag op, maar gaf ook een feestelijke impuls aan het 10-jarig bestaan van het wijkcentrum.

Advertorial Coaching vandaag 13:13

Bij Suzanne kun je terecht voor coaching: "Persoonlijke groei begint vaak op het moment dat het leven je stilzet"

Bij Suzanne van O-Ke Coaching kun je terecht voor persoonlijke groei. Haar aanpak komt niet alleen uit de theorieboeken, maar is ook deels gebaseerd op haar eigen ervaringen. Haar levensverhaal vormt de basis voor haar werk als coach, waarin ze mensen die vastlopen, door ziekte, stress of ingrijpende gebeurtenissen, helpt om weer overzicht te krijgen en stappen vooruit te zetten.

Kinderen vandaag 11:59

Oproep: Oorlogsverhalen gezocht voor bijzondere 4 mei-voorstelling van Alphense jongeren

Hoe was het om op te groeien in Alphen aan den Rijn tijdens de Tweede Wereldoorlog? Wat betekent het om te moeten vluchten? En hoe werken herinneringen aan de oorlog door in een mensenleven, tot op de dag van vandaag? In aanloop naar de Nationale Dodenherdenking op 4 mei werkt een groep jongeren uit Alphen aan den Rijn aan een bijzondere theatervoorstelling in Castellum Theater & Film.

Milieu en duurzaamheid vandaag 10:22

Nieuw grondstoffenbeleid in de maak: inwoners kunnen meedenken

Gemeente Alphen aan den Rijn werkt aan een nieuw grondstoffenbeleid voor de periode 2027–2030 en onderzoekt daarbij vier mogelijke scenario’s. Inwoners krijgen de kans om hierover mee te denken tijdens een participatietraject dat loopt van juni tot en met september 2026.