Gedeputeerde blijft bij standpunt over Gnephoek: “Geen geschikte woningbouwlocatie”

Josh Walet

Er ligt een enorme woningbouwopgave in Alphen aan den Rijn en de rest van de provincie. Alphen wil daarom graag woningen bouwen in de Gnephoek. Gedeputeerde Staten blijft deze locatie om verschillende redenen echter zien als ongeschikt voor grootschalige woningbouw.

Al jaren worden bouwinitiatieven in de Gnephoek, waar ruimte is voor duizenden woningen, vanuit verschillende hoeken tegengehouden. In januari viel het college van burgemeester en wethouders omdat de Gnephoek werd aangewezen als ontwikkellocatie voor woningbouw. GroenLinks stapte daardoor uit de Alphense coalitie. Maar de meerderheid van de Alphense gemeenteraad is voorstander van bouwen in de Gnephoek. Ook wethouder Gerard van As is hierin zeer uitgesproken.

De provincie heeft daarentegen duidelijk laten weten geen voorstander te zijn van bouwen in de Gnephoek. Binnenstedelijk bouwen zou volgens de provincie het uitgangspunt moet zijn én blijven. Dat dit standpunt de afgelopen periode niet is gewijzigd nu in de Tweede Kamer een motie is aangenomen over woningbouw in de Gnephoek, blijkt uit een brief van gedeputeerde Anne Koning (ruimtelijke ordening, PvdA). De brief gaat in op een beoordeling van de Gnephoek als woningbouwlocatie.

Geen geschikte locatie

In de brief gaat Koning in op redenen waarom de Gnephoek niet geschikt zou zijn als locatie voor grootschalige woningbouw. Zo lijkt twee derde deel van de bodem van de Gnephoek minder tot niet geschikt, mobiliteit en vervoer goed regelen kost veel geld, de woningen kunnen niet op korte termijn gerealiseerd worden, de financiële haalbaarheid van het plan is niet aangetoond, en op deze locatie woningen realiseren is op meerdere punten in strijd met het provinciaal Omgevingsbeleid.

Daarom concludeert Koning: “Er is ons inziens op dit moment geen reden om aan te nemen dat grootschalige, betaalbare, goed bereikbare, klimaatadaptieve woningbouw met natuurontwikkeling in de Gnephoek financieel haalbaar en praktisch uitvoerbaar is.” In plaats daarvan zouden alle betrokken partijen volgens Gedeputeerde Staten alle beschikbare tijd, geld en energie in moeten zetten om er samen voor te zorgen dat tot en met 2030 de bestaande, kansrijke plannen zo snel mogelijk gerealiseerd worden.

De motie van de Tweede Kamer roept op om zo spoedig mogelijk woningen te bouwen in de Gnephoek. Daar is Gedeputeerde Staten het dus niet mee eens. “Wij zijn van mening dat het niet mogelijk is om op korte termijn woningen te bouwen in de Gnephoek en dat de Gnephoek dus geen bijdrage kan leveren aan het oplossen van het grote woningtekort dat er op dit moment is.” En wat als Alphen met een volledig uitgewerkt plan komt? “Wij verwachten ook niet dat onze inhoudelijke mening zal veranderen op basis van een uitgewerkt plan van de gemeente Alphen aan den Rijn.”

Meer nieuws

Advertorial Overige gisteren 17:14

KSB | Duijvelaar Pompen zet in op verbinding als hoofdsponsor van Zomerspektakel

Al ruim vijftig jaar is KSB | Duijvelaar Pompen een vertrouwd gezicht in Alphen aan den Rijn. Vanuit het moderne hoofdkantoor en de productielocatie werkt het bedrijf dagelijks aan slimme pompinstallaties en service & onderhoud voor klanten in binnen- en buitenland. Met meer dan 400 medewerkers en een marktaandeel van meer dan 60% in drukverhoging in de gebouwtechniek in Nederland is KSB uitgegroeid tot een toonaangevende speler, zonder het persoonlijke karakter uit het oog te verliezen.

Rondje Alphie gisteren 16:00

Rondje Alphie met Niels van de Stadsherberg

In de nieuwste aflevering van Rondje Alphie maken we kennis met Niels Aben. Samen met zijn vrouw Laura runt hij al een paar jaar de Stadsherberg. Tijdens een rit door Alphen vertelt hij over de oprichting van de Stadsherberg, het ondernemerschap en de toekomst.  

Evenement gisteren 13:33

Alphense Haringparty – Zoals Jullie Kennen!

Vier de start van het haringseizoen op vrijdag 19 juni 2026 tijdens de gezellige Alphense Haringparty bij Alle Hens. Geniet van verse Hollandse Nieuwe van Visspecialist Sluizeman, een goed glas korenwijn, heerlijke bites en muziek van de DJ.

Advertorial Voorstelling gisteren 12:50

Meer weten over intersekse? Kom naar de voorstelling Enfin, Barbin!

1 op de 90 mensen is intersekse. Zij zijn geboren met zowel vrouwelijke als mannelijke kenmerken. Op woensdag 3 juni van 19:30 tot 21:00 hoor je bij Bibliotheek Alphen-Centrum het bijzondere verhaal van Herculine Barbin en intersekse theatermaker Marleen Hendrickx tijdens de voorstelling Enfin, Barbin. Ook krijg je een rondleiding langs de tentoonstelling '1 op de 90' van een van de makers.